Skip to content
Menu
Logo Demokracji Przyszłości
  • Fundacja
    • O nas
    • Statut
    • Współpraca
    • Dokumenty
    • Darowizny
  • Facebook
  • Do studentów
  • Polityka prywatności
  • Wesprzyj z FaniMani
  • PLPL
  • ENEN
Logo Demokracji Przyszłości

Statut

PREAMBUŁA

Działając w szacunku do Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, ustanowionej 10 grudnia 1948, porządkującej osiągnięcia i postulaty człowieka, który od wielu setek lat toczy nie skończoną jeszcze walkę o swoją wolność i swoją godność, my, jako inicjatorzy powstania i członkowie fundacji Demokracja Przyszłości, oświadczamy, że w swoich działaniach na rzecz jej rozwoju posługiwać będziemy się zbiorem wartości, które uważamy za istotne dla dobra jednostek i społeczeństw:

1. Wolność – jest to jedno z fundamentalnych i podstawowych praw jednostki. Ograniczane powinno być tylko w niezbędnym i minimalnym stopniu. Poszanowanie wolności oznacza również wolność słowa – każdy ma prawo do publicznego lub prywatnego wyrażania swoich poglądów, o ile nie kolidują one z prawami podstawowymi. Fundacja respektuje prawo do wolności wyznania – prawo do prywatnego lub publicznego sprawowania rytuałów, jeżeli nie stoi w kolizji z innymi prawami jednostek.

2. Równość – wszyscy mają jednakowe prawo do osiągnięcia racjonalnie zdefiniowanego szczęścia i unikania cierpienia, nie naruszając jednocześnie tego prawa dla innych. Kobiety i mężczyźni są sobie równi, jednak przy uwzględnieniu naturalnych biologicznych różnic. Równość nie oznacza jednak niedostrzegania różnic – osoby z mniejszymi szansami powinny mieć prawo do dodatkowej ochrony, a osoby szczególnie uzdolnione zapewnione adekwatne wsparcie w celu rozwoju swojego potencjału. Każdy ma prawo do respektowania swoich praw, niezależnie od przynależności etnicznej, rasy, języka, narodowości, religii, wyznania, światopoglądu, niepełnosprawności, wieku lub orientacji seksualnej; a także z jakiejkolwiek innej przyczyny ze względu na swoją cechę osobistą. Jednocześnie działania Fundacji respektują różnorodność dążeń jednostek.

3. Braterstwo – prawidłowo funkcjonujące społeczeństwa powinny się składać z jednostek chcących chronić wspólne dobro. Należy również dążyć do pozytywnych relacji z innymi społecznościami, np. innymi krajami czy narodami. Ich pomyślność powinna być przyczyną radości, a nie zawiści, i motywować nas do osiągania własnych sukcesów. Interesy jednych grup nie powinny być stawiane powyżej interesów innych.

4. Prawo do życia – każdy ma prawo do ochrony życia. Fundacja wyraża swój sprzeciw wobec kary śmierci i mowy nienawiści. Promuje racjonalną i merytoryczną dyskusję oraz podejmowanie decyzji w zgodzie z własnym sumieniem w kwestiach dotyczących aborcji, eutanazji i posiadania lub używania broni.

5. Prawa zwierząt i ochrona przyrody – Fundacja respektuje prawa zwierząt, w tym przede wszystkim prawo do unikania okrutnego traktowania przez człowieka, czyli powodującego niepotrzebne cierpienie. W swoich działaniach Fundacja uwzględnia również konsekwencje działań człowieka dla przyszłych pokoleń i całego ekosystemu planety, w tym jego bioróżnorodności. Fundacja uznaje możliwość kontaktu z przyrodą za jedno z fundamentalnych praw człowieka.

6. Edukacja – Fundacja opiera się na edukacji, skierowanej do każdego oraz całych społeczności, ze szczególnym uwzględnieniem osób z mniejszymi szansami. W szczególności ważna jest edukacja prawna – ilość nowych regulacji i stopień ich skomplikowania oznacza praktyczną niemożność aktualizacji wiedzy prawnej przez jednostki, co prowadzi do niesprawiedliwości społecznych i pogłębia nierówności. Aby temu przeciwdziałać konieczna jest edukacja prawna w kwestii najważniejszych praw.

Edukacja ta powinna być inkluzyjna, obejmująca wszystkie grupy społeczne, w tym te defaworyzowane ekonomicznie i społecznie.

7. Racjonalność – działania Fundacji uwzględniają aktualne zdobycze nauki oraz zrozumienie zachowań ludzkich na podstawie badań socjologicznych i psychologicznych. Działania te opierają się również na faktach (fact-based decision making), w celu jak najlepszej ochrony interesów jednostek i społeczeństw.

8. Sprawiedliwość – wymienione w preambule wartości powinny być podstawą stanowienia prawa, w którym powinny się wyrażać. W szczególności sprawiedliwość ekonomiczna to dystrybuowanie dóbr według uzasadnionych roszczeń stron, mających swoje źródło w Konstytucji i Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, a także wyrównywanie szkód poprzez stosowanie opartego na wartościach prawa. Taki sposób dystrybucji powinien stymulować rozwój gospodarczy i rozwijać społecznie odpowiedzialną przedsiębiorczość jednostek. Jednym z ich fundamentów jest powszechnie dostępna edukacja wysokiej jakości, ponieważ jej obecność jest ściśle powiązana ze zdolnością jednostek do sprostania współczesnym wyzwaniom gospodarczym.

9. Prywatność – prawo do poszanowania prywatności jest jednym z fundamentalnych praw jednostek. Fundacja szanuje prywatność wszystkich osób, dążąc do zapewnienia im maksymalnej możliwej swobody w decydowaniu o ilości upublicznianych informacji na ich temat.

10. Prawo do posiadania własności prywatnej – każdy ma prawo do posiadania własności prywatnej.

11. Dobro, piękno i prawda – Pokojowe i harmonijne współistnienie jest możliwe przy dbaniu o pomyślność wspólnoty i jednostek w kontekście Natury, przy promowaniu zachowań altruistycznych, nie zmuszając jednak do nich. Piękno rozumiane jako harmonię można znaleźć nawet w abstrakcyjnych ideach, zaś potrzeba obcowania z nim jest wartością wspólną nam wszystkim. Prawda jest istotna ze względu na zgodność wewnętrznego osądu z rzeczywistością, harmonijnego współistnienia jednostek, jak również poznania praw rządzących Naturą.

12. W praktycznym znaczeniu Fundacja zobowiązuje się do używania i propagowania prawdziwego znaczenia słów – unikania w stanowionych prawach i dokumentach definicji niezgodnych ze zdrowym rozsądkiem, czyli definicji naginających rzeczywistość.

Nasze działania prowadzić chcemy w oparciu o najwyższe standardy przejrzystości, używając do nich swojej wiedzy, doświadczenia, motywacji, determinacji i chęci, zgodnie ze słowami z Liu Xiaobo, obrońcy praw człowieka i laureata Pokojowej Nagrody Nobla – „Celem pokojowego ruchu obrony praw nie powinno być przejęcie władzy, a poświęcenie całych sił na budowę społeczeństwa, w którym można godnie żyć. Należy przez zmianę ludzkiej egzystencji – ciemnej i bojaźliwej, chętnie godzącej się na zniewolenie – z całych sił rozwijać niezależne społeczeństwo obywatelskie” (tłum. Piotr Dubicki, „Nie mam wrogów”, Wydawnictwo Akademickie Dialog, Warszawa 2017).

Podobnie jak ten wyjątkowy i przepełniony chęcią walki o sprawiedliwy świat bohater, uważamy, że prawdziwa demokracja jest fundamentem każdego państwa szanującego prawa jednostki i dokładać będziemy wszelkich starań w naszych codziennych działaniach, aby powołana przez nas do życia fundacja Demokracja Przyszłości aktywnie promowała wartości demokratyczne”.

Rozdział I

Postanowienia ogólne

§ 1

  1. Fundacja pod nazwą Demokracja Przyszłości, (dalej jako: Fundacja), działa na podstawie ustawy z dn. 6 kwietnia 1984 roku o fundacjach oraz postanowień tego statutu.
  2. Fundacja została ustanowiona przez Rafała Styblińskiego, zwanego dalej Fundatorem, aktem notarialnym sporządzonym przez notariusza Pawła Walentę, w kancelarii notarialnej w Pyskowicach, przy ulicy Strzelców Bytomskich, numer 3, w dniu 31 sierpnia 2021 roku.
  3. Fundacja została powołana na czas nieograniczony.
  4. Nadzór nad Fundacją sprawuje minister właściwy ds. edukacji oraz Prezydent Miasta Gliwice.

§ 2

  1. Siedzibą Fundacji jest miasto Gliwice.
  2. Fundacja posługuje się pieczęcią oraz znakiem graficznym (logo) odróżniającym ją od innych tego typu podmiotów.
  3. W związku z prowadzoną działalnością Fundacja może nawiązywać kontakty międzynarodowe z poszanowaniem norm prawa międzynarodowego, praw obowiązujących w RP i praw krajowych partnerów zagranicznych.
  4. Fundacja może tworzyć oddziały, zakłady, filie, a także przystępować do spółek, fundacji i stowarzyszeń.
  5. Fundacja może ustanawiać certyfikaty, odznaki, medale honorowe i przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami, osobom fizycznym, osobom prawnym oraz nie posiadającym osobowości prawnej jednostkom organizacyjnym, za­służonym dla Fundacji, bądź przyczyniającym się do realizacji jej celów.
  6. Dla merytorycznego wsparcia Fundacji, Zarząd może powoływać konsultantów, przedstawicieli, ekspertów oraz ich zespoły, grupy, rady, komisje (formalne i nieformalne), spośród specjalistów, naukowców lub praktyków, oraz zlecać im wykonanie odpowiednich opracowań i analiz.
  7. Działalność statutowa Fundacji może być prowadzona jako działalność nieodpłatna lub jako działalność odpłatna w rozumieniu przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego. Obie te formy działalności będą rachunkowo wyodrębnione w stopniu umożliwiającym określenie przychodów, kosztów i wyników, przy uwzględnieniu przepisów dotyczących rachunkowości.
  8. Fundacja może prowadzić w kraju i za granicą działalność gospodarczą wyłącznie w rozmiarach służących realizacji celów statutowych.

Rozdział II

Cele i zasady działania Fundacji

§ 3

Celami Fundacji są:

  1. Promocja idei demokracji bezpośredniej, wspomaganej przez technokrację i e-demokrację, w której obywatele mają prawnie zagwarantowany szeroki, bezpośredni lub pośredni wpływ na podejmowanie decyzji państwowych, a dzięki tym prawom i wolnościom biorą udział w sprawowaniu władzy i podejmowaniu decyzji większością głosów, przy zachowaniu praw mniejszości.
  2. Szeroka edukacja na rzecz prawa jednostki i wolności słowa, zgodnie z założeniami Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, podkreślającej niezbywalność praw i wolności bez względu na jakiekolwiek różnice rasy, płci, języka, wyznania, poglądów politycznych i innych, narodowości, pochodzenia społecznego, majątku, urodzenia lub jakiegokolwiek innego stanu.
  3. Upowszechnianie i ochrona wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji.
  4. Edukacja w temacie należnych praw i swobód obywatelskich jednostek i społeczeństw.
  5. Włączanie społeczeństwa w procesy stanowienia prawa i partycypacji społecznej.
  6. Zapewnienie respektowania fundamentalnych praw jednostek i grup społecznych.
  7. Edukacja w obszarze umiejętności i wartości współdziałania różnych grup społecznych działających na rzecz wspólnych inicjatyw.
  8. Rozwój innowacji społecznych i upowszechnianie nowych rozwiązań technicznych w działalności społecznej.
  9. Upowszechnianie,  szczególnie  wśród młodzieży, wiedzy o bezpieczeństwie oraz kształtowanie właściwych postaw wobec zagrożeń  związanych z korzystaniem z technologii informacyjno-komunikacyjnych w cybeprzestrzeni.
  10. Pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób.
  11. Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz zwiększanie świadomości prawnej społeczeństwa.
  12. Działalność na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn.
  13. Działalność na rzecz nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania.
  14. Działalność na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży.
  15. Udzielanie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
  16. Działalność na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami.
  17. Promocja i organizacja wolontariatu.
  18. Działalność na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3, w zakresie określonym w pkt 1–32a Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 „O działalności pożytku publicznego i o wolontariacie”.

§ 4

Fundacja realizuje swoje cele poprzez:

  1. Utworzenie i prowadzenie portalu, którego celem jest włączanie obywateli w procesy decyzyjne i stanowienie prawa.
  2. Działania edukacyjne, takie jak: szkolenia, kursy tradycyjne i online, materiały edukacyjne, spotkania, seminaria i konferencje.
  3. Kampanie społeczne skierowane do ogółu, jak i wyodrębnionych grup społecznych.
  4. Organizowanie i wspieranie debat publicznych, konsultacji społecznych i innych form partycypacji społecznej.
  5. Wspieranie i opracowywanie materiałów naukowych i popularnonaukowych, w tym w szczególności analiz, komentarzy, glos i publikacji.
  6. Prowadzenie działalności wydawniczej w zakresie realizacji celów statutowych.
  7. Prowadzenie i inicjowanie akcji charytatywnych i wolontariatu.
  8. Współpracę z jednostkami prowadzącymi działalność w zakresie objętym celami Fundacji, w szczególności z wymienionymi w art. 3 pkt. 3 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 „O działalności pożytku publicznego i o wolontariacie”.
  9. Udzielanie pomocy finansowej, rzeczowej i intelektualnej inicjatywom społecznym, podejmowanym w zakresie zbieżnym z celami Fundacji.

Rozdział III

Majątek i dochody Fundacji

§ 5

  1. Majątek Fundacji stanowi jej fundusz założycielski w kwocie 1000 zł (słownie: tysiąc złotych) oraz inne mienie nabyte przez Fundację w toku działania.
  2. Dochody Fundacji pochodzić mogą z:
    1. darowizn, spadków, zapisów,
    2. dotacji i subwencji,
    3. dochodów ze zbiórek i imprez publicznych,
    4. dochodów z majątku Fundacji,
    5. odsetek bankowych i zysku z lokat w bankach i instytucjach rynku kapitałowego,
    6. odliczeń podatkowych,
    7. dywidend z akcji i udziałów w spółkach, które Fundacja utworzyła lub przystąpiła;
    8. odpłatnej działalności statutowej Fundacji,
    9. innych wpływów.

§ 6

  1. Dochody pochodzące z dotacji, subwencji, darowizn, spadków i zapisów mogą być użyte tylko do realizacji celów statutowych.
  2. W sprawach przyjęcia darowizn i dziedziczenia oświadczenia wymagane przepisami prawa składa Zarząd Fundacji.
  3. W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia Zarząd jest uprawniony do złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza bądź odrzucenia spadku.

§ 7

Statut Fundacji zabrania:

  1. Udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do członków jej organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie organów oraz pracownicy organizacji pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”.
  2. Przekazywania majątku Fundacji na rzecz członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach.
  3. Wykorzystywania majątku Fundacji na rzecz członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego Fundacji.
  4. Zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organów lub pracownicy Fundacji oraz ich osoby bliskie, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe. 

Rozdział IV

Władze i struktura Fundacji

§ 8

Organem Fundacji jest Zarząd Fundacji.

Zarząd Fundacji

§ 9

  1. Zarząd Fundacji składa się z jednego do pięciu członków, w tym Prezesa Zarządu, powoływanych przez Fundatora.
  2. Kadencja Zarządu Fundacji wynosi 3 lata.
  3. Funkcję Prezesa Zarządu dożywotnio pełnić może Fundator.
  4. W skład Zarządu Fundacji nie mogą wchodzić osoby skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
  5. Funkcję członka Zarządu Fundacji można pełnić przez więcej niż jedną kadencję.
  6. Członkostwo w Zarządzie ustaje na skutek:
    1. złożenia pisemnej rezygnacji na ręce Fundatora,
    2. odwołania członka Zarządu uchwałą Fundatora,
    3. skazania prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe,
    4. jednomyślnego odwołania w drodze uchwały przez wszystkich pozostałych Członków Zarządu,
    5. śmierci członka Zarządu.

§ 10

  1. Posiedzenia Zarządu Fundacji odbywają się w miarę potrzeb.
  2. Posiedzenie Zarządu Fundacji zwołuje Prezes Zarządu.
  3. O posiedzeniu muszą być powiadomieni wszyscy członkowie Zarządu Fundacji.
  4. Zarząd Fundacji podejmuje decyzje w formie uchwał na posiedzeniach lub poza nimi – zwykłą większością głosów jego członków obecnych na posiedzeniu. W przypadku równego rozłożenia głosów decyduje głos Prezesa Zarządu.
  5. Zarząd działa w oparciu o Regulamin pracy Zarządu Fundacji, który zatwierdza Fundator w formie uchwały.
  6. Zarząd Fundacji może powoływać pełnomocników do kierowania wyodrębnioną sferą spraw należących do zadań Fundacji.
  7. W celu zapewnienia sprawnej obsługi biurowej organów Fundacji, Prezes Zarządu może utworzyć Biuro Fundacji. Zadania i regulamin Biura Fundacji określa Prezes Zarządu.

§ 11

  1. Posiedzenia zarządu mogą odbywać się w formie zdalnej, przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. O każdorazowym wykorzystaniu takiej formy decyduje Prezes Zarządu.
  2. Zawiadomienie o formie elektronicznej musi zawierać opis sposobu uczestnictwa i wykonywania prawa głosu, w szczególności poprzez wskazanie narzędzia komunikacji.
  3. Posiedzenia w formie elektronicznej odbywają się przy zapewnieniu co najmniej:
    1. transmisji obrad posiedzenia w czasie rzeczywistym,
    2. dwustronnej komunikacji w czasie rzeczywistym, w ramach której członek organu stowarzyszenia może wypowiadać się w toku obrad;
    3. wykonywania osobiście prawa głosu w toku posiedzenia.
  4. Wykonywanie prawa głosu na posiedzeniu odbywa się poprzez oddanie jednoznacznego głosu w trakcie trwania transmisji, w czasie przeznaczonym na podjęcie decyzji.
  5. Przebieg głosowania jest dokumentowany nagraniem lub inny sposób zapewniający dowód oddanych głosów.
  6. Głosowanie tajne w formie zdalnej może zostać przeprowadzone wyłącznie przy zapewnieniu środków komunikacji elektronicznej gwarantujących niejawne oddanie głosu.

§ 12

  1. Głosowanie poza posiedzeniami organów fundacji może odbywać się z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, w tym w szczególności poczty elektronicznej lub komunikatorów elektronicznego porozumiewania się na odległość.
  2. Głosowanie poza posiedzeniem odbywa się na podstawie przesłanych członkom organu zawiadomień zawierających:
    1. proponowaną uchwałę,
    2. opis sposobu oddania głosu,
    3. termin do którego można oddać ważny głos.
  3. Oddanie głosu poza posiedzeniem odbywa się poprzez przesłanie wiadomości elektronicznej wskazującej sprawę z porządku obrad wraz z jednoznacznie oddanym głosem.
  4. Głosowanie tajne poza posiedzeniem w formie zdalnej może zostać przeprowadzone wyłącznie przy zapewnieniu środków komunikacji elektronicznej gwarantujących niejawne oddanie głosu.
  5. O wyniku głosowań w trybie określonym w ust. 1 zawiadamia się członków uczestniczących w głosowaniu niezwłocznie po upływie wskazanego terminu. Zawiadomienie przesyła Prezes Zarządu w przypadku uchwał Zarządu i Przewodniczący Rady Programowej Fundacji w przypadku uchwał Rady Programowej Fundacji.

§ 13

  1. Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.
  2. Do zadań Zarządu Fundacji należy w szczególności:
    1. kierowanie bieżącą działalnością Fundacji,
    2. realizacja celów statutowych,
    3. uchwalanie rocznych planów działania Fundacji oraz planów finansowych,
    4. uchwalanie regulaminów,
    5. sprawowanie zarządu nad majątkiem Fundacji,
    6. reprezentowanie Fundacji na zewnątrz,
    7. ustalanie wielkości zatrudnienia i wysokości środków na wynagrodzenia pracowników Fundacji,
    8. przyjmowanie darowizn, spadków i zapisów, subwencji i dotacji,
    9. występowanie z wnioskiem do Fundatora w sprawie zmian statutu Fundacji, połączenia z inną fundacją oraz likwidacji Fundacji,
    10. podejmowanie decyzji we wszystkich innych sprawach niezastrzeżonych do kompetencji innych organów.

Sposób Reprezentacji

§ 14

  1. Oświadczenia woli w imieniu Fundacji składa jednoosobowo Prezes Zarządu lub dwaj członkowie Zarządu działający łącznie, z zastrzeżeniem ust. 2
  2. W sprawach dotyczących zatrudniania pracowników oraz w sprawach majątkowych nieprzekraczających kwoty 50.000,00 (pięćdziesięciu tysięcy) złotych świadczenia woli w imieniu Fundacji składa jednoosobowo każdy z członków Zarządu.

Rada Programowa Fundacji

§ 15

  1. Rada Programowa jest organem doradczym Fundacji, opracowuje plany i strategie dla Fundacji, może występować z inicjatywą podjęcia działań w stosunku do Zarządu Fundacji.
  2. Kadencja Rady Programowej wynosi 5 lat. W jej skład wchodzą członkowie powoływani przez Zarząd.
  3. Członkostwo w Radzie Programowej ustaje na skutek:
    1. złożenia pisemnej rezygnacji,
    2. odwołania członka Rady Programowej uchwałą Zarządu z powodu istotnego naruszenia postanowień Statutu lub nienależytego wypełniania funkcji członka Rady Programowej,
    3. śmierci członka Rady Programowej.
  4. Rada Programowa wybiera ze swojego grona Przewodniczącego Rady Programowej na okres kadencji Rady Programowej. Przewodniczący kieruje pracami Rady Programowej.
  5. Rada Programowa, z własnej inicjatywy lub z inicjatywy Zarządu Fundacji, może odwołać Przewodniczącego Rady Programowej przed upływem kadencji. Odwołanie Przewodniczącego Rady Programowej następuje w przypadku:
    1. rezygnacji,
    2. istotnego naruszenia postanowień Statutu,
    3. nienależytego wypełniania funkcji członka Rady Programowej.
  6. Rada Programowa zbiera się co najmniej raz w roku na posiedzenie zwyczajne. Posiedzenia Rady Programowej zwołuje Prezes Zarządu Fundacji.
  7. Na wniosek Przewodniczącego Rady Programowej lub na wniosek co najmniej jednej trzeciej członków Rady Programowej Prezes Zarządu Fundacji zwołuje nadzwyczajne posiedzenie Rady Programowej. Nadzwyczajne posiedzenie Rady powinno by zwołane nie później niż w ciągu 14 dni roboczych od daty zgłoszenia wniosku
  8. Rada Programowa podejmuje decyzje w formie uchwał – zwykłą większością głosów.
    W razie równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego Rady Programowej.
  9. W posiedzeniu Rady Programowej bierze udział Prezes Zarządu, bądź inny upoważniony przez niego członek Zarządu.
  10. Posiedzenia Rady Programowej mogą odbywać się w formie zdalnej, przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. O każdorazowym wykorzystaniu takiej formy decyduje Prezes Zarządu, po konsultacji z Przewodniczącym Rady Programowej. Posiedzenia zdalne powinny spełniać takie same wymogi jak określone w § 11 dla posiedzeń Zarządu Fundacji.
  11. Do zadań Rady Programowej należy:
    1. opracowywanie planów i strategii dla Fundacji,
    2. przedstawianie opinii w sprawach przedstawionych przez Zarząd Fundacji,
    3. dbanie o dobre imię Fundacji,
    4. promowanie działań Fundacji w swoim otoczeniu.
  12. Przewodniczący Rady Programowej może, za zgodą Zarządu Fundacji, tworzyć Sekcje Robocze Rady Programowej. Sekcje Robocze powołuje się do opracowywania konkretnych strategii i planów, przewidzianych przez Przewodniczącego Rady Programowej.
  13. Członkowie Zarządu Fundacji nie mogą być powoływani do Rady Programowej.

Rozdział V

Postanowienia końcowe

§ 16

  1. Zmiany w Statucie są dokonywane przez Fundatora. Ma on również prawo do zmiany celu i nazwy Fundacji.
  2. Fundacja może się połączyć z inną Fundacją o podobnych celach na warunkach określonych uchwałą obydwu Fundacji. Decyzję w przedmiocie połączenia Fundacji z innym podmiotem podejmuje Fundator w formie uchwały.
  3. Fundacja może zostać zlikwidowana w razie osiągnięcia celów statutowych oraz w przypadku wyczerpania się środków finansowych i majątku Fundacji, a także z innych powodów, na podstawie decyzji Fundatora.
  4. Uchwałę o likwidacji Fundacji podejmuje Fundator, ustanawiając w tym celu Likwidatora.
  5. Majątek powstały po likwidacji Fundacji przekazuje się, z zastrzeżeniem treści przepisu art.5 ust.4 ustawy o fundacjach, instytucjom, których działalność odpowiada celom Fundacji, wskazanym w tym celu przez Fundatora.

§ 17

  1. Uprawnienia Fundatora, wskazane w Statucie, przechodzą na rzecz Zarządu Fundacji w przypadku:
    1. śmierci Fundatora,
    2. utraty przez Fundatora zdolności do czynności prawnych,
    3. pozbawienia Fundatora praw publicznych,
    4. indywidualnej rezygnacji z uprawnień, na podstawie jego pisemnego wniosku skierowanego do Zarządu Fundacji,
    5. rażącego naruszenia statutu Fundacji lub działania na jej szkodę, w drodze odwołania jednomyślną uchwałą wszystkich Członków Zarządu (z wyłączeniem Prezesa),
  2.  W przypadku pozyskania uprawnień Fundatora, Zarząd Fundacji:
  1. powołuje i odwołuje swych członków uchwałą podjętą jednogłośnie w obecności wszystkich członków Zarządu. W głosowaniu nie uczestniczy członek zarządu, którego dotyczy uchwała,
  2. może zmienić statut Fundacji uchwałą podjętą jednogłośnie w obecności wszystkich członków Zarządu,
  3. może połączyć lub zlikwidować Fundację uchwałą podjętą jednogłośnie w obecności wszystkich członków Zarządu, na zasadach opisanych w § 16.

Wpisy / Posts

  • Zwaśnione plemiona
  • Do studentów
  • Fromm a wolność i współczesność
  • Raport z badań nad demokracją
  • Prawo do petycji

Komentarze / Comments

  1. Piotr - Poznaj Demokrację Przyszłości

Archiwa / Archives

  • styczeń 2023
  • grudzień 2022
  • sierpień 2022
  • kwiecień 2022
  • luty 2022
  • styczeń 2022
  • grudzień 2021
  • listopad 2021
  • październik 2021
  • sierpień 2021

Kategorie / Categories

  • Demokracja
  • E-demokracja
  • Fundacja
  • Obywatelskość
  • Raporty
  • Technokracja
  • Uncategorized
  • Wartości
©2023 Demokracja Przyszłości | Powered by SuperbThemes & WordPress
Używamy plików cookie na naszej stronie internetowej, aby zapewnić Ci najbardziej odpowiednie doświadczenie poprzez zapamiętywanie Twoich preferencji i powtórnych wizyt. Klikając "Akceptuj wszystko", wyrażasz zgodę na wykorzystanie WSZYSTKICH plików cookie. Możesz jednak odwiedzić "Ustawienia plików cookie", aby zapewnić kontrolowaną zgodę. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Administrator danych: Fundacja Demokracja Przyszłości, ul. Zwycięstwa 14/105, 44-100, Gliwice.
Ustawienia cookies Akceptuj wszystkie
Zarządzaj zgodami

Podsumowanie prywatności

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia podczas poruszania się po niej. Część tych plików cookie, skategoryzowana jako niezbędne, jest konieczna do do działania podstawowych funkcji witryny. Używamy również plików cookie stron trzecich, które pomagają nam analizować i zrozumieć sposób, w jaki korzystasz z tej strony. Te pliki cookie są zapisywane w przeglądarce tylko za Twoją zgodą. Użytkownik ma również możliwość zrezygnowania z tych plików cookie. Jednak rezygnacja z niektórych z tych plików cookie może wpłynąć na komfort przeglądania strony.
Niezbędne
Zawsze włączone
Niezbędne pliki cookie są absolutnie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej. Te pliki cookies zapewniają podstawowe funkcje i zabezpieczenia strony internetowej, w sposób anonimowy.
CookieCzas przechowywaniaOpis
cookielawinfo-checkbox-analityka1 rokPrzechowuje informację o udzieleniu zgody na cookies z kategorii "Analityka".
cookielawinfo-checkbox-inne1 rokPrzechowuje informację o udzieleniu zgody na cookies z kategorii "Inne".
cookielawinfo-checkbox-komentarze-replybox1 rokPrzechowuje informację o udzieleniu zgody na cookies z kategorii "Komentarze ReplyBox".
cookielawinfo-checkbox-niezbedne1 rokPrzechowuje informację o udzieleniu zgody na cookies z kategorii "Niezbędne".
pll_language1 rokPlik cookie pll _language jest używany przez Polylang do zapamiętania języka wybranego przez użytkownika przy ponownym wejściu na stronę, a także do uzyskania informacji o języku, gdy nie jest on dostępny w inny sposób.
viewed_cookie_policy1 rokTen plik cookie jest ustawiany przez wtyczkę GDPR Cookie Consent w celu przechowywania informacji, czy użytkownik wyraził zgodę na używanie plików cookie. Nie przechowuje on żadnych danych osobowych.
XSRF-TOKEN1 miesiącZapobiega atakom XRSF, powiązane z ReplyBox.
Komentarze ReplyBox
Pliki cookies związane z systemem komentarzy pod artykułami, wykorzystujące ReplyBox.
CookieCzas przechowywaniaOpis
_pk_id.1.f6b01 rok 27 dniIdentyfikator ReplyBox
_pk_ses.1.f6b030 minutIdentyfikator sesji ReplyBox
replybox_session1 miesiącSesja ReplyBox
Analityka
Analityczne pliki cookie są wykorzystywane do zrozumienia, w jaki sposób odwiedzający wchodzą w interakcję z witryną. Te pliki cookies pomagają dostarczyć informacji na temat liczby odwiedzających, współczynnika odrzuceń, źródła ruchu, itp.
Inne
Inne nieskategoryzowane pliki cookie to te, które są analizowane i nie zostały jeszcze zaklasyfikowane do żadnej kategorii.
Zapisz i zaakceptuj
Powered by CookieYes Logo