Chcielibyśmy się pochwalić wzięciem udziału w niesamowitym wydarzeniu jakim było Hack To The Rescue. Ten hackathon był prawdopodobnie największym tego rodzaju wydarzeniem na świecie, a polegał on na tym, że firmy technologiczne współzawodniczyły w przygotowaniu rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję w rozwiązywaniu problemów organizacji pozarządowych z różnych krajów.
My również wzięliśmy udział w tym wydarzeniu, które odbyło się 14-15 czerwca 2023 roku. Na początku mieliśmy za zadanie przeprowadzenie prezentacji naszej potrzeby, czyli utworzenia portalu Wyjaśniamy Prawo, w której wziąłem udział ja i nasza wolontariuszka, Ania Podsiadły.
Treść prezentacji
Nasz cel przedstawiliśmy w następujący sposób:
„Jesteśmy po to, aby pomagać zwykłym obywatelom Polski, którzy chcieliby rozumieć i wykorzystywać w praktyce nowe prawo, ale borykają się z tym, że prawo jest tworzone w ogromnych ilościach i jest napisane trudnym językiem, co skutkuje brakiem zrozumienia własnych praw i jakości prawa tworzonego przez polityków„.
Głównym problemem jest to, że prawo tworzone jest w dużych ilościach każdego miesiąca. To powoduje, że niemożliwym jest dla zwykłego obywatela podążanie za zmianami w prawie. Co więcej, prawo jest napisane nieprzyjaznym językiem, którego zwykły obywatel nie może łatwo zrozumieć. Obywatele nie są zaangażowani i zainteresowani procesem stanowienia prawa i jego wynikami, czują brak siły i mają niską motywację do akcji obywatelskich.
Naszą grupą docelową są wszyscy Polacy, którzy nie mają wykształcenia w prawie czy politologii, ale chcą zrozumieć prawo. W szczególności zamierzamy dotrzeć do reprezentantów poszczególnych obszarów, takich jak fizjoterapia, edukacja, biznes etc., którzy chcą być na bieżąco ze zmianami wpływającymi bezpośrednio na ich obszary działania.
Celem naszego rozwiązania jest wyjaśnienie niedawno utworzonych praw prostą polszczyzną tak, żeby nawet zwykły obywatel mógł je zrozumieć. Chcemy przedstawić listę ostatnio uchwalonych praw z ich wyjaśnieniami, żeby zwykli obywatele wiedzieli, co się dzieje w legislacji. Wreszcie chcemy wspierać demokrację i dawać ludziom siłę poprzez zwiększenie zainteresowania bieżącymi zmianami w legislacji, czynią proces stanowienia prawa bardziej dostępnym.
Sukces osiągniemy, jeśli ludzie będą w stanie używać praw w codziennym życiu, kiedy tylko jest to potrzebne. Będą mogli świadomie podejmować decyzje podczas wyborów, wiedząc jak prawo się zmienia i jaki jest jego bieżący stan. Nasza fundacja stanie się bardziej rozpoznawalna, zdobywając zainteresowanie, które pomoże nam z kolejnymi naszymi projektami, takimi jak na przykład forum do dyskusji nad obywatelskimi propozycjami zmian w prawie. Wreszcie, ludzie będą mogli zaangażować się w dyskusję na temat ostatnio uchwalonego prawa.
Głównymi funkcjonalnościami, na jakich nam zależy są: wyjaśnianie prawa, lista ustaw i kategoryzacja. Powinno być możliwe zobaczenie wyjaśnienia nowego prawa w formie pytań i odpowiedzi, udzielonych prostą polszczyzną; zobaczenie listy ostatnio uchwalonych ustaw, a także podanie podstawowych informacji o ustawie, takich jak kategoria i daty powiązane z uchwaleniem, podpisem prezydenta, a także czy była to nowelizacja czy nowe prawo.
Podczas prezentacji pokazaliśmy nasz prototyp przygotowany w Figmie, oprogramowaniu do prototypowania. Nad prototypem pracował nasz zespół wolontariuszy, czyli User Experience Designerów i nasza User Interface Designerka, Ania.
Wreszcie, podaliśmy uczestnikom hackathonu listę zapytań, jakie mogą wykonać do rządowego API (Application Programming Interface), aby uzyskać z serwera listę ustaw, aktów prawnych i szczegółów. Podaliśmy też przykład nowelizacji.
Przebieg hackathonu
Po zaprezentowaniu problemu, którym chcemy się zająć, firmy miały około doby na przygotowanie rozwiązań. Do naszego projektu zgłosiło się pięć firm, którym gorąco chcemy podziękować za poświęcony czas i wysiłek w przygotowanie oprogramowania.
W trakcie prac nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji do wyjaśniania prawa byłem cały czas dostępny na Discordzie, udostępnionym przez Tech To The Rescue, odpowiadając na bieżące zapytania firm, dotyczące naszej potrzeby.
Mieliśmy również okazję wysłuchać wielu ciekawych wykładów dotyczących sztucznej inteligencji i jej wpływu na świat, w trakcie zorganizowanych przez TTTR streamingów. Co więcej, w kluczowych momentach słuchaliśmy również Daniela Di Giusto i Carol Sanchez, którzy pełni werwy komentowali przebieg hackathonu na bieżąco.
Drugiego dnia przyszedł czas na ocenienie przygotowanych dla nas rozwiązań. Mieliśmy dostęp od platformy, na której firmy udostępniły dla nas swoje rozwiązania. Forma była różna, niektórzy uczestnicy przygotowali dla nas filmy wideo, pokazujące korzystanie z wypracowanej platformy, inni ograniczyli się do prezentacji.
Wspólnie z Anią Podsiadły, wolontariuszką Fundacji Demokracja Przyszłości i Michałem Burzyńskim z Projektujemy Polskę, którego poprosiliśmy o pomoc poprzez wzięcie udziału w obradach jury oraz ekspertem od sztucznej inteligencji, zaangażowanym ze strony Tech to the Rescue, ocenialiśmy wszystkie pięć rozwiązań, przyznając punkty w różnych kategoriach.
Spośród wszystkich rozwiązań wyłonionych zostało trzech finalistów, którzy mieli sposobność zaprezentowania nam swoich rozwiązań w trakcie dziesięciominutowych wystąpień, a także odpowiedzenia na nasze pytania. Następnie czworo jurorów spotkało się razem i debatowało nad wyborem najlepszego rozwiązania.
Szczególnie wyróżniał się portal przygotowany przez firmę Deviniti z Wrocławia, której przyznaliśmy pierwsze miejsce. Byliśmy pod wrażeniem tego, jak wiele udało się im zrealizować w ciągu około dwudziestu czterech godzin. Zaprezentowali nam oni platformę, która umożliwia generowanie pytań i odpowiedzi dla ustaw, chatbota odpowiadającego na pytania użytkowników, a także panel do zarządzania portalem.
Dalsze kroki
Na tym jednak się nie skończyła cała przygoda. Obecnie zwycięzca hackathonu dopracowuje swoje rozwiązanie w zakresie backendu, zaś Hack to the Rescue pomógł nam w znalezieniu frontend developera, Roberta, który według wytycznych naszej wolontariuszki Ani, zajmuje się przygotowaniem atrakcyjnego wizualnie portalu. Bardzo się cieszymy, że Robert zdecydował się dołączyć do grona wolontariuszy fundacji.
Żeby całe przedsięwzięcie się udało, potrzebujemy jeszcze trochę czasu i środków finansowych, w tym na skorzystanie z OpenAPI API w celu wygenerowania treści, a także na prace nad regulaminem i polityką prywatności nowego portalu, stąd też gorąco zachęcamy do dobrowolnych darowizn na cele statutowe fundacji.
Wierzymy, że wspólnymi siłami jesteśmy w stanie zmienić Polskę na lepsze. Zrozumienie prawa bardzo pomoże obywatelom w tym, żeby śledzić zmiany w ustawodawstwie i być z nimi na bieżąco. Uważamy, że portal ma bardzo duży potencjał w sobie, stąd też liczymy na to, że zyska popularność, dzięki której będziemy mogli wystartować z naszymi kolejnymi pomysłami, a mamy kilka dobrych i mnóstwo zapału do pracy!