Cieszymy się z możliwości opublikowania naszego trzeciego raportu. Badanie zostało przeprowadzone w formie wywiadów pogłębionych z prawnikami i studentami prawa. Zadawaliśmy im pytania o tematy takie jak: stanowienie prawa, zrozumienie prawa, źródła wiedzy, społeczeństwo obywatelskie i naszą propozycję rozwiązania cyfrowego.
Usłyszeliśmy od badanych o problemach w procesie stanowienia prawa, a także pomysłach na usprawnienie tego procesu. Większość respondentów wskazała na problem z tworzeniem zbyt wielu aktów prawnych w stosunku do realnych potrzeb.
Dowiedzieliśmy się także, że w Unii Europejskiej widoczne są dwa istotne trendy: dążenie do zunifikowania ustawodawstw oraz ochrona prywatności, chociaż wspomnieli też o rosnącej trosce o prawa człowieka i ochronę środowiska.
Respondenci wskazali nam różne formy pozyskiwania wiedzy, a zarazem stwierdzili, że brakuje rozwiązania cyfrowego skierowanego do osób niezwiązanych z prawem. Ich zdaniem media niewystarczająco dobrze wyjaśniają zmiany w prawie i zniekształcają informacje.
Rozmawialiśmy także o źródłach wiedzy o prawie, jakich spodziewają się w przyszłości, jak również o potrzebie zwiększenia ogólnej wiedzy obywateli na temat prawa. Rozmowę zakończyliśmy przedstawieniem naszej propozycji i prośbą o ustosunkowanie się do naszego pomysłu.