Rafał Stybliński, Krzysztof Abramiuk
W zeszły weekend mieliśmy sposobność pojawić się na Akademickich Mistrzostwach Polski Debat Oksfordzkich organizowanych przez Krakowskie Stowarzyszenie Mówców. Byliśmy jednym z oficjalnych partnerów tych debat i z przyjemnością słuchaliśmy wystąpień poszczególnych mówców.
Na początek jednak wspomnę, czym są debaty oksfordzkie. Jest to sformalizowany sposób prowadzenia dyskusji, podczas której dwie drużyny toczą spór wokół prawdziwości postawionej w debacie tezy. Najpierw zabiera głos pierwszy z mówców, który tłumaczy jak drużyna rozumie daną tezę i zajmuje wobec niej stanowisko. Następnie taką samą rolę przyjmuje pierwszy mówca drużyny opozycji.
Taki tok debaty powtarza się cztery razy, czyli łącznie mamy osiem mów trwających pięć minut, po cztery na każdą ze stron. Trzeci mówca skupia się na kontrargumentacji, czwarty zaś podsumowuje debatę i stanowisko swojej drużyny. Możliwe są też ad vocem, po jednym razie dla każdej z drużyn.
Jakie zatem były tematy podczas tych debat? Mogliśmy usłyszeć wystąpienia na tematy takie jak na przykład:
„Jako obecny rząd Brazylii priorytetyzowalibyśmy współpracę z Chinami ponad współpracę z USA”.
„Zakładając start obydwu kandydatów w prawyborach, w interesie amerykańskiej Partii Republikańskiej leży wybór Rona DeSantisa zamiast Donalda Trumpa na swojego kandydata na prezydenta”.
Argumenty przedstawiane zarówno przez propozycję (tych, którzy bronili tezy) jak i opozycję (tych, którzy usiłowali obalić tezę) były naprawdę pierwszej klasy. Mogliśmy się wiele dowiedzieć na temat tych zagadnień, jak również usłyszeć dobrze przemyślane argumenty obu ze stron.
Tym co nas zaskoczyło była szybkość niektórych z uczestników w wygłaszaniu swoich argumentów. Mieli tak dużo treści do przekazania, że musieliśmy się naprawdę skupić na tym, żeby nadążyć za tempem głosu. Było jednak warto!
Podczas turnieju mogliśmy zaprezentować nasz banner reklamowy, jak również nawiązać cenne kontakty. Jednym z partnerów debat oksfordzkich była również Wszechnica Uniwersytetu Jagiellońskiego, z której reprezentantką, Karoliną, mogliśmy porozmawiać o tym, w jaki sposób pomagają organizacjom, którym zależy na ciągłym rozwoju.
Natomiast sam finał odbył się w pięknej Sali Obrad Rady Miasta Krakowa. Podczas pełnego emocji finału dwie najlepsze drużyny rywalizowały ze sobą w obecności znamienitych gości. Tytuł Mistrza Polski zdobyło Studenckie Koło Naukowe Debat Oksfordzkich Uniwersytetu Warszawskiego. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom!